Ministranci

Liturgiczna Służba Ołtarza Naszej Parafii

Słowo ministrant zazwyczaj kojarzy nam się z małym chłopcem, ubranym w komże i służącym przy ołtarzu. Jednak obok tych najmłodszych, są również starsi młodzieńcy, ubrani w alby, którzy są lektorami czytającymi Słowo Boże oraz ceremoniarzami nadzorującymi przebieg liturgii.
Określenie „ministrant” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza służyć, zatem ministrant to osoba usługująca księdzu, a przede wszystkim samemu Panu Bogu. Początki liturgicznej służy ołtarza sięgają Starego Testamentu. Wówczas w powstającym Kościele, apostołowie potrzebowali osób do usługiwania i pomocy wiernym. W ten sposób powstali ministranci.

Posługa ministranta pokazuje, że jest na tym świecie ktoś ważniejszy, któremu nie godzi się nie służyć. Służba ministranta jest jednocześnie wielkim zaszczytem i wyróżnieniem, gdyż nie służymy człowiekowi ale Panu Bogu. Posługa ministranta, to także powołanie dane przez Jezusa Chrystusa.

W naszej parafii służy przy ołtarzu 17 ministrantów, 11 lektorów oraz dwóch ceremoniarzy. Każdy z nich poświęca swój wolny czas aby usługiwać księdzu na Chwałę Bożą. W naszym gronie są uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły średniej a także studenci. Spotykają się oni w każdą sobotę o godz. 10 na zbiórkach ministranckich aby ustalić plan służby, przygotować się do lepszego posługiwania w czasie Mszy Św. oraz wspólnie spędzić czas. Oprócz służby ministranci grają w piłkę, oglądają filmy oraz jeżdżą na wycieczki rowerowe aby razem miło spędzić czas na modlitwie, zabawie i wypoczynku. Ministrant niezależnie od środowiska w jakim się znajduję, powinien być człowiekiem bliskim Panu Bogu i dawać przykład innym.