Parafia Poczesna | Pogrzeb katolicki
16119
page-template-default,page,page-id-16119,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Pogrzeb katolicki

Pogrzeb katolicki
„Jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem,
wierzymy, że z Nim również żyć będziemy
„.(Rz 6, 8)

 

Chory, który po woli opuszcza ten świat, nie może odczuwać, iż jest sam. W takich chwilach niepotrzebne są słowa, wystarczy nasze obecność przy chorym. Rodzina powinna wspierać umierającego w jego ostatnich momentach na tej ziemi, swoją nieustanną modlitwą. Ważne jest wzmacnianie bliskości i obecności Boga przy konającym, to pozwoli oddalić lęk przed śmiercią. Można modlić się słowami samego Jezusa: Ojcze w Twoje ręce powierzam ducha mego. Pomórz mi godnie rozstać się z tym światem. Można też przyzywać orędownictwa Matki Jezusa modląc się słowami: Zdrowaś Maryjo.

W dniu pogrzebu rodzinna, krewni i znajomi powinni gromadzić się na Eucharystii, która sprawowana jest w intencji zmarłego. Pogrzeb katolicki wyraża wiarę w życie wieczne i zmartwychwstanie. Nasza modlitwa, czyste serce i ofiarowana Komunia Święta, są nieocenioną pomocą dla naszych bliskich zmarłych. Dawniej Kościół wierzył, iż śmierć bliskich nam osób, to narodziny tej osoby dla nieba. Także po pogrzebie należy pamiętać o modlitwie za zmarłego np. przez:

a.     Msze święte w 30. dniu po śmierci,

b.     Msze święte w rok po śmierci,

c.     Msze święte z okazji imienin, urodzin zmarłego,

d.     Wypominki w miesiącu listopadzie.

Zgłoszenie pogrzebu dokonuje się w Kancelarii parafialnej, gdzie ustala się datę i godzinę pogrzebu, dopiero później kontaktujemy się z Administratorem Cmentarza.

 

Dokumenty, które należy przygotować:

a.     Akt Zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,

b.     Zaświadczenie o przyjęciu Sakramentów Świętych (Spowiedź, Komunia Święta) wydane przez kapelana szpitala lub duszpasterza,

c.     Jeśli osoba zmarła nie zamieszkiwała na terenie naszej parafii należy dostarczyć z parafii zamieszkania (lub miejsca przebywania hospicjum, dom starości) zaświadczenia od kapłana, iż osoba była wierząca, i że może być pochowana zgodnie z rytuałem katolickim.

 

Kto nie może otrzymać pogrzebu katolickiego:

Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1184 stwierdza, że jeśli przed śmiercią osoba nie dała żadnych oznak pokuty, to pogrzebu katolickiego powinni być pozbawieni:

a.     Apostaci, heretycy i schizmatycy,

b.     Osoby, które kierowały się spaleniem swojego ciała z motywów innych niż katolickie, np. rozsypanie swoich szczątków w różnych miejscach,

Inni jawni grzesznicy, których pogrzeb katolicki byłby zgorszeniem dla wiernych